Salah, lider în clasamentul golgheterilor în Champions League. Egipteanul a stabilit două recorduri

Mohamed Salah (30 de ani) a înscris în meciul Liverpool – Real Madrid 2-5 și este cel mai bun marcator în acest sezon din UEFA Champions League.

Atacantul egiptean a marcat în minutul 14 al partidei de pe Anfield şi a stabilit două recorduri.

Salah a devenit golgheterul echipei Liverpool în cupele europene, cu 42 de goluri, depăşindu-l pe Steven Gerrard, care are 41.

De asemenea, egipteanul a înscris al 44-lea gol în Liga Campionilor, devenind cel mai bun marcator african în competiţie, la egalitate cu ivorianul Didier Drogba.

Mohamed Salah a ajuns la opt goluri în actuala ediţie a UEFA Champions League, fiind lider solitar în clasamentul golgheterilor.

Salah l-a devansat pe francezul Kylian Mbappe (Paris Saint-Germain), autorul a 7 goluri, în timp ce pe poziţia a treia a urcat brazilianul Vinicius Junior (Real Madrid), graţie “dublei” reuşite în prima repriză a meciului cu Liverpool.

Clasamentul marcatorilor din UEFA Champions League, sezonul 2022-2023

8 goluri: Mohamed Salah (Liverpool)

7 goluri: Kylian Mbappe (PSG)

6 goluri: Vinicius Junior (Real Madrid)

5 goluri: Erlind Haaland (Manchester City), Joao Mario (Benfica Lisabona), Robert Lewandowski (FC Barcelona), Mehdi Taremi (FC Porto)

4 goluri: Jude Bellingham (Borussia Dortmund), Olivier Giroud (AC Milan), Mohammed Kudus (Ajax Amsterdam), Leo Messi (PSG), Darwin Nunez (Liverpool), Rafa Silva (Benfica), Giacomo Raspadori (Napoli), Leroy Sane (Bayern Munchen), Giovanni Simeone (Napoli)

3 goluri: Andre Silva (RB Leipzig), Eric Maxim Choupo-Moting (Bayern Munchen), Edin Dzeko (Inter Milano), Daichi Kamada (Eintracht Frankfurt), Sadio Mane (Bayern Munchen), Mykhailo Mudryk (Şahtior Doneţk/Chelsea), Christopher Nkunku (RB Leipzig), Noah Okafor (RB Salzburg), Rodrygo (Real Madrid), Ferran Torres (FC Barcelona), Piotr Zielinski (Napoli)