Dinamo Kiev, victorie într-un amical jucat cu Borussia Dortmund, 3-2

Dinamo Kiev, trupa lui Mircea Lucescu, și-a continuat turneul amical, în care a jucat și în România, contra CFR-ului, și a evoluat și în Germania, cu Borussia Dortmund.

A fost cea de-a patra partidă amicală pe care trupa din Ucraina a jucat-o de la începerea războiului.

Cu Erling Haaland pe teren în primele 30 de minute, gazdele au dat lovitura rapid. Urmașul lui Jadon Sancho, Bynoe-Gittens, a marcat în minutul 4.

În minutul 9, Buyalskyy a egalat, iar doar două minute mai târziu, Vanat a dus-o în avantaj pe trupa lui Mircea Lucescu. Shaparenko a ratat un penalty, însă chiar și așa, Dinamo Kiev a mai marcat o dată înainte de pauză, prin același Vanat.

Nemții au redus din diferență în partea a doua, prin Rothe, dar finalul partidei a consimțit victoria oaspeților, 3-2.

Ucrainenii urmează să mai joace o partidă amicală în Croația, contra celor de la Dinamo Zagreb, pe 28 aprilie.

Pe lângă victoria cu Dortmund, Dinamo Kiev a mai evoluat contra celor de la Legia, Galatasaray și CFR Cluj, fiind neînvinsă până în acest moment.

Înainte de startul jocului, organizatării au pregătit mai multe momente speciale.

Printre acestea, s-au numărut și mesaje de mulțumire transmise de frații Klitschko, care au apărut pe ecranele din interiorul arenei.