Statistici îngrijorătoare pentru Real Madrid înainte de ”dubla” din UCL cu Manchester City

Real Madrid și Manchester City se vor întâlni în sferturile de finală din UEFA Champions League.

Cele două formații s-au întâlnit și în sezonul trecut, dar în faza semifinalelor, când formația lui Pep Guardiola i-a eliminat categoric pe ”Galactici”, cu 5-1 la general.

Real Madrid - Manchester City este capul de afiș din faza sferturilor de finală, dar ultimele meciuri dintre cele două au fost destul de dezechilibrate.

”Los Blancos” au câștigat doar unul dintre ultimele șase meciuri din Champions League cu Manchester City. În urmă cu două sezoane, tot în semifinale, Real Madrid s-a impus dramatic, cu 6-5 la general, grație unui gol marcat în prima repriză de prelungire.

Este important de precizat că Real Madrid are o medie 1,7 goluri primite pe meci împotriva ”Cetățenilor” în Champions League. Aceasta este cea mai mare medie dacă luăm în calcul doar echipele cu care ”Galacticii” s-au întâlnit de peste cinci ori, potrivit Opta Joe.