Simona Halep - Kristina Kucova 6-3, 6-1. Calificare en fanfare în turul trei la US Open

Simona Halep (13 WTA) a avut o misiune ușoară în fața Kristinei Kucova în turul 2 de la US Open. Românca s-a impus cu scorul de 6-3, 6-1 și s-a calificat în turul trei unde o va întâlni pe câștigătoarea partidei dintre Elena Rybakina (20 WTA) și Caroline Garcia (62 WTA).

Partida dintre Halep și Kucova a avut o durată de o oră și zece minute.

Simona Halep a avut un start fantastic de partidă, câștigând primul game pe serviciul adversarei. În următorul game, românca a confirmat break-ul. După câteva game-uri schimbate între cele două adversare, Halep a pierdut pe serviciu propriu la scorul de 3-2, dar și-a recuperat imediat avantajul break-ului. Primul set al partidei a fost câștigat de Simona Halep după ce a obținut încă un break în fața Kristinei Kucova.

În cel de-al doilea set, Simona a continuat să domine soarta partidei. Românca a obținut două break-uri în fața jucătoarei din Slovacia, iar Kristina Kucova nu a avut nicio șansă să trimită meciul în setul decisiv.

În meciul din turul doi, Simona a comis 12 erori neforțate, în timp ce Kucova a avut doar 11.