Scandal uriaș: s-a dus ”glonț” la arbitru după Arsenal - Bayern, pentru decizia de la ultima fază!

Arsenal și Bayern Munchen au remizat, scor 2-2, în manșa tur a sferturilor de finală UEFA Champions League.

Londonezii, care au condus cu 1-0, au cerut o lovitură de la 11 metri la ultima fază, când Bukayo Saka a căzut în careu după un contact cu portarul advers Manuel Neuer. Arbitrul nici nu a vrut să audă.

Bukayo Saka a protestat după ce a văzut că arbitrul nu dictează penalty și a ”izbucnit” după ultimul fluier al meciului, când s-a dus ”glonț” la central pentru a-i cere explicații.

Leandro Trossard, coechipierul lui Bukayo Saka, este de părere că a fost un ”penalty clar”.

”Mi s-a părut penalty clar, a fost clar contactul. Nu suntem mulțumiți de rezultat, dar, când ești condus 2-1 la pauză, un rezultat de egalitate este acceptabil”, a declarat Leandro Trossard, citat de BBC.

Rio Ferdinand și Martin Keown, foști fundași la Manchester United, respectiv Arsenal, au aceeași părere.

”Manuel Neuer își lasă piciorul. E penalty. Cei de la VAR trebuiau să-l cheme pe arbitru să vadă faza. E o decizie majoră”, a spus Rio Ferdinand.

”Mi se pare că e alarmant că nu s-a dat penalty”, a fost concluzia tranșantă a lui Martin Keown.