Real Madrid - Al Ahly 4-1. "Galacticii", în finala Campionatului Mondial al Cluburilor

Real Madrid s-a impus în fața celor de la Al Ahly, 4-1, și a reușit calificarea în finala Campionatului Mondial al Cluburilor, acolo unde va da peste saudiții de la Al Hilal.

"Galacticii" nu s-au putut baza pe Balonul de Aur, Karim Benzema, cel care este accidentat.

Prima repriză a fost dominată de spanioli, exact așa cum era de așteptat. Golul a venit însă de abia în minutul 42, de la Vinicius Junior, cel care a înscris cu o scăriță peste portar, după o eroare uriașă în apărarea celor de la Al Ahly.

Partea secundă a fost cu mai multe evenimente, venite chiar în primele secunde. Federico Valverde a dublat avantajul ibericilor în urma unei mingi șutate de Rodrygo și respinsă în față de portarul formației egiptene.

Al Ahly a redus din dezavantaj în minutul 65, din penalty, prin Maaloul. "Galacticii" au beneficiat la rândul lor de o lovitură de pedeapsă, ratată însă de Luka Modric.

Totuși, Real Madrid a mai marcat de două, prin Rodrygo și Arribas, în prelungirile partidei.

Finala dintre Real Madrid și Al Hilal urmează să joace sâmbătă, de la ora 21:00, în Maroc, acolo unde s-a desfășurat toată competiția.