Sursa foto: Profimedia

I-a luat locul lui Cristiano Ronaldo în primul 11 al Portugaliei, iar apoi a intrat direct în istoria țării sale

Goncalo Ramos (21 de ani) a făcut un meci mare pentru Portugalia, în victoria din optimile Cupei Mondiale din Qatar, împotriva Elveției, scor 6-1.

Atacantul Benficăi a prins primul 11 în mod surprinzător, după ce Cristiano Ronaldo (37 de ani) a fost lăsat pe bancă de selecționerul Fernando Santos. În cele din urmă, decizia antrenorului s-a dovedit a fi una foarte inspirată.

Ramos a profitat din plin de ocazie, iar după doar 17 minute a deschis scorul cu o execuție imparabilă la colțul scurt.

În urma acestui gol, tânărul vârf a devenit cel mai tânăr marcator din istoria Portugaliei, în rundele eliminatorii ale Cupei Mondiale, conform BBC.

Ulterior, Ramos a mai înscris de două ori și a completat primul său hat-trick în tricoul Portugaliei. Fotbalistul a înregistrat și o pasă de gol, iar în minutul 73 a fost înlocuit.

La marginea terenului, Ronaldo a fost surprins în mai multe stări. Fostul fotbalist al celor de la Manchester United a avut momente în care a zâmbit, dar și momente în care a părut destul de îngândurat.