Ce record a stabilit Inter Milano, după victoria la scor cu Monza. ”Nerazzurii”, unici în istoria Serie A

Inter Milano a câștigat deplasarea de la Monza, scor 5-1, din etapa cu numărul 20 din Serie A.

Hakan Calhanoglu și Lautaro Martinez au reușit dubla pentru liderul Italiei, în minutele 12 din penalty şi 60, respectiv 14 şi 84 din penalty. Marcus Thuram a închis tabela de marcaj în minutul 88. Pentru Monza a marcat Matteo Pessina, minutul 69 din penalty.

În urma victoriei cu Monza, Inter și-a consolidat primul loc în Serie A, 51 de puncte. Elevii lui Inzaghi s-au distanțat la cinci puncte față de Juventus, ocupanta locului secund. Totuși, ”Bătrâna doamnă” are un meci în minus.

Datorită acestui rezultat ”Nerazzuri” au devenit prima echipă din istoria Serie A care a câștigat în deplasare în fața celor 67 de formații care au evoluat de-a lungul timpului în prima divizie a campionatului italian, potrivit tuttomercatoweb.

Pentru Inter Milano urmează partida cu Lazio, 19 ianuarie, din Supercupa Italiei, care se va disputa în Arabia Saudită, în perioada18-22 ianuarie.