Sursa foto: Getty Images

Mesajul războinic postat de Hamilton după victoria 100 din carieră. Cum arată clasamentul general

Lewis Hamilton (Mercedes) a obţinut duminică a 100-a sa victorie în Formula 1, în Marele Premiu al Rusiei, succes care i-a adus şi poziţia de lider în clasamentul piloţilor.

Hamilton, la al cincilea său succes la Soci din cinci curse, a beneficiat de schimbarea condiţiilor meteo, averse de ploaie în ultimele 3-4 tururi, când Lando Norris se afla pe primul loc. Hamilton a intrat la boxe şi a schimbat cu pneuri intermediare, în timp ce Lando Norris a mai continuat două tururi, până la schimbul de pneuri, decizie care l-a costat victoria şi un podium la Soci. El s-a clasat al şaptelea în final.

Olandezul Max Verstappen (Red Bull) a făcut de asemenea o cursă excelentă şi după ce a luat startul de pe ultimul loc a terminat cursa pe locul doi.

În clasamentul piloţilor, Lewis Hamilton a trecut pe primul loc cu 246,5 puncte, urmat de Max Verstappen 244,5 puncte.

"Azi am câștigat cea de-a 100-a cursă! Cuvintele nu pot descrie ce sentiment mă încearcă atunci când scriu istorie alături de această echipă, formată din oameni care se străduiesc din greu și sunt ghidați de pasiune. Trebuie să luptăm în continuare, să riscăm în continuare. Avem un titlu de cucerit!", a postat Lewis Hamilton, după victoria cu numărul 100.