Sursa foto: Profimedia

Comparația dintre Haaland și Ronaldo care este adevărată, deși este greu de crezut

Partida dintre Bayern Munchen și Manchester City s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, în a doua manșă a duelului din sferturile de finală ale UEFA Champions League.

Formația pregătită de Pep Guardiola s-a calificat în penultimul act al înfruntării datorită rezultatului din tur, când ”Cetățenii” s-au impus cu 3-0.

Erling Haaland a fost personajul principal și la duelul din Munchen. După ce a ratat inexplicabil de la 11 metri, nordicul a reușit să înscrie în minutul 57.

Astfel, Erling Haaland a înscris nu mai puțin de 35 de goluri în 2.000 de minute jucate în UEFA Champions League.

În primele sale 2.000 de minute ale sale în UCL, Cristiano Ronaldo, care este cel mai bun marcator din istoria Champions League cu 140 de goluri, nu a avut nicio reușită. Pe locul secund este Messi, cu 129 de goluri. Nu sunt luate în considerare cele din tururile de calificare.

Cristiano Ronaldo a marcat primul gol în Champions League în anul 2007, într-un meci contra celor de la AS Roma, scor 7-1, partidă în care a reușit o dublă.