La debutul lui Andrii Şevcenko pe banca tehnică, Ucraina a primit gol de la Islanda după doar cinci minute. Finnbogason a marcat pentru revelaţia de la Euro, la Kiev, în meciul din preliminarii, disputat cu porţile închise.

Atacantul de 27 de ani îşi putea trece un cont şi un assist, dacă Bodvarsson nu rata incredibil. În replică, Rakitski a trecut pe lângă egalare, din lovitură liberă. Înainte de pauză, Rakitski şi-a mai încercat o dată norocul de la mare distanţă, dar portarul advers a respins; Iarmolenko a fost însă atent şi a înscris pentru 1-1.

În repriza secundă, jucătorii lui Şevcenko au irosit o şansă uriaşă să obţină toate punctele. Ucraina a primit penalty în minutul 82, dar Konopleanka a trimis pe lângă şi partida s-a terminat 1-1.