Jucătorii lui Laurenţiu Reghecampf au avut două ocazii uriaşe în debut, în doar 13 secunde transversala s-a opus la lovitura de cap a lui Enache, iar Golubovic l-a făcut mare pe Mincă.

Ratările vicecampionilor s-au răzbunat imediat. Nouvier l-a găsit ideal pe Cristi Bud şi atacantul ardelenilor nu a iertat. În minutul 19, Niţă a avut o intervenţie salvatoare la Nascimento.

Steliştii au lovit la faza următoare, prin Florin Tănase, care a stabilit scorul pauzei, 1-1. Adversarii au intrat însă mai bine în repriza secundă. Sorsa nu l-a putut învinge pe Niţă din poziţie ideală, dar s-a revanşat în minutul 63. Croatul i-a pasat decisiv lui Bud, care a reuşit dubla şi a ajuns la cinci goluri în două etape.

Tiago Lopes le-a dat emoţii coechipierilor în ultimul sfert de oră. A fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene. Steaua putea obţine un punct, dacă Nascimento nu scotea de pe linia porţii.

S-a terminat 1-2 şi CFR-ul obţine astfel primul succes pe terenul roş-albaştrilor, din 1948.