Silviu Lung Junior a avut o intervenţie salvatoare în faţa lui Callieri, scăpat singur spre poarta Astrei. Gazdele puteau face 1-0 şi după un sfert de oră, dar portarul campioanei României a fost din nou la post. Şumudică a avut emoţii pe margine atunci când Alibec a avut nevoie de îngrijiri medicale.

Astra a dat lovitura în finalul primei reprize, pe contraatac: Alibec a creat un spaţiu pe care s-a demarcat Teixeira iar Daniel Niculae i-a pasat excelent portughezului, care nu l-a iertat pe Randolph.

În repriza a doua Silviu Lung Junior a avut o nouă intervenţie crucială, la lovitura de cap a lui Callieri. Portarul campioanei şi-a continuat evoluţia excepţională şi a scos şutul lui Fletcher din apropierea porţii. Apoi s-a întins şi a scos şutul din lovitură liberă al lui Valencia.

Lung a fost pe fază şi în faţa lui Fletcher. Giurgiuvenii s-au apărat eroic până la final şi s-au calificat cu 2-1 la general, în faţa lui West Ham. Pentru Astra este a doua calificare in grupele Europa League.