Fostul atacant al lui Bayern Munchen, Nils Petersen, debutant la echipa olimpică a Germaniei, a marcat nu mai puţin de cinci goluri, iar Max Meyer, vedeta lui Schalke 04, şi-a trecut în cont o triplă. Celelalte două reuşite i-au aparţinut lui Gnabry.

Echipa de start folosită de selecţionerul Horst Hrubesch (4-2-3-1): Horn - Toljan, Bender, Sule, Klostermann - Bender, Chirstiansen - Brandt, Meyer, Gnabry - Petersen

Germania s-a calificat astfel la pas în sferturile de finală ale Jocurilor Olimpice, acolo unde se va duela cu Portugalia. Nigeria - Danemarca, Coreea de Sud - Honduras şi Brazilia - Columbia sunt celelalte 3 trei ”sferturi”.

Nemţii nu se află la prima victorie la un scor neobişnuit, în Brazilia. În 2014, au umilit „Selecao” în semifinalele Campionatului Mondial, cu 7-1, câştigând ulterior competiţia, după 1-0 în finală, cu Argentina.