Locul al patrulea a fost ocupat de australianul Daniel Ricciardo de la Red Bull, al cincilea a trecut linia de sosire francezul Romain Grosjean de la Haas, iar al şaselea a fost olandezul Max Verstappen (Toro Rosso).

Pe locurile 7-10 s-a clasat în ordine rusul Danil Kviat (Red Bull), brazilianul Felipe Massa de la Williams, finlandezul Valtteri Bottas (WIlliams) şi belgianul Stoffel Vandoorne (McLaren-Honda).

Stoffel Vandoorne l-a înlocuit la această cursă pe spaniolul Fernando Alonso, căruia medicii nu i-au permis să concureze după accidentul suferit la Marele Premiu al Australiei, prima etapă a sezonului.

Al doilea pilot Ferrari, germanul Sebastian Vettel, a abandonat la Sakhir în turul de încălzire, din cauza unor probleme la motor.

A treia etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, Marele Premiu al Chinei, va avea loc, pe 17 aprilie, la Shanghai.