Jucătoarea care a eliminat-o pe Simona Halep de la Stuttgart şi-a aflat adversara din sferturi. Laura Siegemund o va întâlni pe Roberta Vinci. A şasea favorită a competiţiei a eliminat-o pe Julia Goerges în două seturi, scor 6-3, 6-4, după o oră şi 20 de minute de joc.

Şi Agnieszka Radwanska merge mai departe. Principala favorită a avut, însă, o misiune grea în optimi, cu Andrea Petkovic. A pierdut primul set cu 1-6, l-a câştigat pe al doilea la scor identic, şi s-a impus cu 6-2 în decisiv.

Pentru Radwanska a fost a şaptea victorie din tot atâtea întâlniri cu Petkovic. Poloneza se va lupta pentru un loc în semifinale cu Karolina Pliskova. Cehoaica a eliminat-o pe Ana Ivanovic in doua seturi, 6-4, 6-2, după o ora şi 7 minute.

Tot în sferturi, jucătoarea care a eliminat-o pe Monica Niculescu, Petra Kvitova, o va întâlni pe Garbine Muguruza, iar Angelique Kerber va juca împotriva Carlei Suarez Navarro.