Doar 8 minute a durat echilibrul între Atletico Madrid şi Real Sociedad, moment în care a venit autogolul lui Diego Reyes. Portarul oaspeţilor a limitat proporţiile scorului, prin intervenţiile din primele 45 de minute. N-a mai avut ce face însă în startul reprizei secunde, când Saul a apărut perfect în careu, la centrarea lui Vieto.

Fostul jucător al bascilor, Antoine Griezmann, a făcut 3-0, după primul penalty primit de Atletico în acest sezon. A fost a treia reuşită a francezului împotriva fostei echipe şi golul cu numărul 14 pentru el în actuala ediţie din La Liga.

Real Sociedad putea reduce din diferenţă, la ocazia lui Carlos Vela, care nu a găsit poarta din apropiere. Bascii au nimerit apoi şi bara porţii lui Oblak.

Meciul s-a terminat cu scorul de 3-0, a 19-a victorie a sezonului pentru Atletico, formaţie care a încasat doar 11 goluri în acest sezon de la La Liga.