Fără victorie în La Liga de când a preluat-o pe Valencia, Gary Neville avea o performanţă de invidiat în Cupa Spaniei: Valencia era neînvinsă în această competiţie, în 5 meciuri şi avea un golaveraj excelent, 11-1.

Barcelona varianta 2015-2016 însă redeschide problema celei mai bune echipe din toate timpurile. Cu Suarez (un "poker") şi Messi (triplă) în zi de graţie, "extratereştrii" au defilat. Ba chiar şi-au permis luxul să rateze un penalty, prin Neymar, în minutul 45+3. Impresionantă a fost nu doar diferenţa de scor, ci maniera în care s-a disputat partida. În repriza secundă, la adăpostul scorului de pe tabelă şi a omului în plus (Mustafi a văzut roşu la penalty-ul obţinut de Messi), trupa lui Luis Enrique nu a mai forţat. Totuşi, a reuşit să puncteze de patru ori, graţie apărării visătoare a adversarului.

De menţionat faptul că Messi, graţie celui de-al doilea gol înscris în această seară, a atins borna 500 pentru Barcelona, în toate competiţiile.

Cifrele atacanţilor Barcelonei în acest sezon:

MSN scored 80 goals:
Suarez - 35
Neymar - 21
Messi - 24

La final, atât Suarez, cât şi Messi au vrut să aibă un suvenir după acest meci istoric pentru fiecare dintre ei.

În a doua semifinală a Cupei se întâlnesc Sevilla şi Celta Vigo.