Au înscris pentru tiraspoleni Brezovec în minutul 19, din penalty, Cavalcante, dublă, minutele 26 şi 50, iar Radu Gînsari a închis tabela în minutul 69. Zimbru a deschis scorul pe tabela de marcaj îm minutul 5 prin Rusnac.

Ultima înfrângere la acest scor în derby-ul Moldovei, în Divizia Naţională, datează din 22 noiembrie 2015, când la Tiraspol, Sherif se impunea cu un similar 4-1.

Pe teren propriu, în toată istoria confruntărilor directe, Zimbru nu a pierdut niciodată la un asemenea scor, însă a pierdut în mai multe rânduri la diferenţa de trei goluri.

După acest rezultat, Sherif îşi recâştigă statutul de lider al competiţiei, cu un total de 35 de puncte, urmată de Milsami Orhei cu 34 de puncte şi Dacia Chişinău cu 31 de puncte. Zimbru este doar pe poziţia a cincea cu 26 de puncte.