Campioana mondială din 2010 a avut noroc la deschiderea scorului. Velkoski a marcat în proprie poartă după ce aproape s-a dat cap în cap cu un coleg.

În repriza secundă, Vitolo a dublat avantajul, la capătul unei acţiuni prelungite de atac.

Fără şase titulari, toţi accidentaţi, ibericii au fost la un pas să ia un gol de generic, dar De Gea s-a opus.

Ca să nu mai aibă emoţii, Spania a forţat pe final şi a marcat de două ori în două minute. Nacho şi veteranul Aduriz au făcut 4-0.

Tot cu 10 puncte, dar golaveraj superior, elevii lui Julen Lopetegui rămân peste Italia în drumul spre Rusia 2018.

Pentru reprezentativa iberică, acesta a fost al 57-lea meci consecutiv fără înfrângere în preliminarii de Cupă Mondială.