În primul Set: Nole a cîştigat autoritar acest set, pe care l-a cîştigat după doar 22 de minute. Sîrbul a făcut două break-uri şi şi s-a aflat tot timpul la conducerea setului.

În al doilea set: Djokovic controlează categoric meciul şi s-a impus fară nici o problemă şi îl al doilea set. Pentru moment, Federer nu poate ţine pasul cu rivalul său, care se îndreaptă spre o nouă finală la Australian Open.

În al treilea set, Federer a fost mult mai solid decît în primele două manşe şi a reuşit un break cîştigător care l-a distanţat la 4-2. Djokovic a scăzut puţin nivelul jocului şi asta l-a costat.

Setul al patrulea a început echilibrat, cei doi mergînd cap la cap pînă la scorul de 4-3, cînd Djokovic a făcut break şi a servit cu succes pentru a cîştigat meciul.

Djokovici are în palmares 10 turnee de Grand Slam, dintre care cinci la Australian Open.

Acesta a fost al 45-lea meci dintre cei doi, iar Djokovic a cîştigat 23 dintre ele.

În a doua semifinală, se vor duela Milos Raonici şi Andy Murray. Meciul va avea loc mîine, de la ora 10:30.