Anunțul făcut de selecționerul Argentinei în legătură cu Lionel Messi

Argentina, campioana mondială en-titre, are programate două meciuri în luna octombrie, cu Paraguay și cu Peru, în preliminariile pentru Cupa Mondială din 2026.

Selecționata lui Lionel Scaloni riscă să dispute cele două partide fără Lionel Messi.

În ultima perioadă, starul argentinian s-a confruntat cu probleme musculare și a ratat patru meciuri la rând la Inter Miami. La ultimul meci al americanilor, eșecul cu Cincinnati, scor 0-1, Leo Messi a fost trimis în teren în repriza secundă, în minutul 55.

Cu toate acestea, Messi a fost convocat la echipa națională, însă rămâne de văzut dacă acesta va evolua. Chiar Lionel Scaloni a declarat la conferința de presă că nu a luat încă decizia dacă îl va trimite în teren pe septuplul câștigător al Balonului de Aur.

”Încă avem antrenamente, este foarte important pentru Leo. L-am văzut și părea în regulă, dar vom discuta înaintea antrenamentului și vom vedea dacă va juca sau nu”, a spus Lionel Scaloni, conform Goal.