A scris istorie pentru Spania! La 16 ani și 57 de zile a devenit cel mai tânăr debutant și marcator pentru ”Furia Roja”

Lamine Yamal (16 ani) a scris din nou istorie în fotbalul spaniol!

După ce a devenit cel mai tânăr titular din istoria Barcelonei, fotbalistul a mai bătut un record.

La doar 16 ani și 57 de zile, Lamine Yamal este cel mai tânăr fotbalist care a îmbrăcat tricoul naționalei Spaniei.

Fotbalistul legitimat la Barcelona a fost introdus de selecționerul de la Fuentes în minutul 44 al partidei cu Georgia, la scorul de 4-0, în locul lui Dani Olmo.

Lamine Yamal i-a bătut recordul coechipierului său de la Barcelona, Gavi, care pe șase octombrie 2022 era debutat de Luis Enrique la vârsta de 17 ani, două luni și o zi.

În plus, în minutul 74, puștiul minune a reușit și primul său gol pentru ”Furia Roja” și a devenit și cel mai tânăr marcator al naționalei țării sale.