Sursa foto: Psg,ligue1

PSG, egal cu noroc în prelungiri

PSG s-a încurcat în deplasarea cu Saint-Etienne, în etapa a 32-a din Ligue 1. Liderul din Franţa a jucat mai mult de o repriză în inferioritate numerică și a scos un punct cu noroc, printr-un autogol marcat în al doilea minut de prelungiri, după ce gazdele rataseră un penalty în prima parte.

Fără eşec în ultimele 10 meciuri, gazdele au deschis scorul repede, prin Cabella (17). Tot el putea majora diferenţa, dar a ratat o lovitură de la 11 metri (31). Situaţia s-a complicat şi mai tare pentru PSG, din minutul 41, când Kimpembe a văzut al doilea galben și a fost eliminat (41).

În repriza secundă, Saint Etienne a avut şi o bară, la execuţia lui Tannane (75). Ocazia partidei i-a aparţinut însă golgheterului din Ligue 1, Edinson Cavani (76).

Apărarea verzilor a cedat în prelungiri: Debuchy şi-a trimis mingea în poartă, iar rezultatul final a fost 1-1.

În fruntea clasamentului, PSG are 84 de puncte, urmată de AS Monaco, cu 17 puncte mai puțin, în vreme ce St. Etienne ramâne pe locul 9, cu 43 de puncte.