Au eliminat Ajax și au obținut astfel prima victorie în Cupă din ultimii 86 de ani

Ajax a fost eliminată total surprinzător din 16-imile Cupei Olandei de USV Hercules, formație din liga a patra. ”Lăncierii” au pierdut dramatic, scor 2-3.

Hercules a deschis scorul în minutul 16 prin Pieters și același jucător a reușit dubla la jumătatea reprizei secunde. Ajax a egalat pe final, grație golurilor lui Brobbey (83) și Akpom (89), și se părea că vor împinge partida în prelungiri.

Grotenbreg nu a fost, însă, de acord și a punctat în minutul 90+3 pentru o victorie istorică pentru Hercules. A fost primul succes în Cupă al micuței echipe din liga a patra olandeză, în timp regulamentar, din 1937 încoace.

Jucătorii și staff-ul celor de la USV Hercules au declanșat fiesta pe teren, imediat după fluierul final, așa cum se poate vedea în galeria foto de mai sus. De partea cealaltă, fotbaliștii Ajaxului au rămas împietriți pe gazon.

Hercules ocupă poziția a 10-a în Derde Divisie, cu 24 de puncte după 17 meciuri și e mai aproape de retrogradare decât de promovare.