S-au stabilit sferturile de finală la Australian Open, pe tabloul feminin. Programul complet

Tabloul sferturilor de finală de la Australian Open 2023, întrecerea feminină de simplu, a fost definitivat luni. Au rămas în concurs șase jucătoare de pe lista capilor de serie.

Bielorusa Aryna Sabalenka (5 WTA) a învins-o pe elvețianca Belinda Bencic (10 WTA), scor 7-5, 6-2.

Sabalenka (24 de ani) ajunge în premieră în “sferturi” la Australian Open. Aryna n-a pierdut niciun meci în 2023, câștigând turneul de la Adelaide.

Croata Donna Vekic (64 WTA) a trecut de cehoaica Linda Fruhvirtova (82 WTA), scor 6-2, 1-6, 6-3.

Donna Vekic (26 de ani) are un parcurs perfect în 2023: 9 victorii în 9 meciuri.

Poloneza Magda Linette (45 WTA) a produs surpriza în fața franțuzoaicei Caroline Garcia (4 WTA), scor 7-6 (3), 6-4.

Până la ediția din acest an, Magda Linette (30 de ani) n-a reușit să treacă de turul trei la Australian Open.

În ultima partidă a zilei, jucătoarea cehă Karolina Pliskova (31 WTA) n-a avut emoții în fața chinezoaicei Shuai Zhang (22 WTA), scor 6-0, 6-4.

Pliskova (30 de ani), fost lider mondial WTA, a jucat două finale de Grand Slam, la US Open 2016 și Wimbledon 2021. La Australian Open, cel mai bun rezultat a fost semifinala din 2019.