Sursa foto: fb

Echipa feminină de gimnastică a României revine la Olimpiadă după 12 ani plini de deziluzii

Echipa feminină de gimnastică a României a reușit să obțină calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris din 2024.

Această calificare a fost obținută, după ce ”Tricolorele” s-au clasat pe locul al 8-lea în calificările ediţiei a 52-a a Campionatelor Mondiale de gimnastică artistică, de la Anvers.

Astfel, în urma acestei clasări, selecționata noastră revine la Jocurile Olimpice după o pauză de 12 ani. Ultima oară când echipa de gimnastică a participat la un turneu final a fost la Londra, în 2012, scrie Agerpres.

În urma rezultatului înregistrat la Anvers, România a ajuns la 60 de sportivi calificaţi la JO 2024.

România (Ana Maria Bărbosu, Sabrina Maneca Voinea, Lilia Cosman, Amalia Ghigoarţă, Andreea Preda, Ella Oprea Creţu), cu 157,795 puncte (sărituri - 40,099, paralele - 39,132, bârnă - 38,965 şi sol - 39,599), s-a clasat pe locul 10 şi a ratat calificarea în finala pe echipe la Mondiale.

Ana Bărbosu s-a calificat în finala de la individual compus cu al 19-lea punctaj - 52,932. Sabrina Maneca Voinea a reuşit calificarea în finala de la sol, cu al opta notă, 13,666, iar la bârnă este a treia rezervă în finală, după ce a fost notată în calificări cu 13,666.