Pentru învingători au marcat Theodoro (15), Anton (17, 29), Neto (27, 50), Zagaevschii (56), Stînă (66, 87) şi Vitalie Damaşcan (83, 89).

Anterior, alte 7 formaţii au acces în sferturile de finală ale competiţiei.

Dacia Chişinău nu a avut probleme în a trece de divizionară secundă Sparta Selemet în optimile de finală ale Cupei Moldovei. Partida, care s-a disputat la Speia, deşi gazdă a fost Sparta, s-a încheiat cu victoria categorică a lupilor-galbeni, scor 4-1. Yosov, în minutul 37 a deschis scorul, ca Bursuc, minutul 45 să stabilească scorul pauzei, 2-0 pentru Dacia. În partea a doua lucrurile au stat la fel, dacii marcând de alte două ori prin Bucătaru (78) şi Karaneicev (87). Golul de onoare al formaţiei din Selemet a fost reuşit în minutul 88 de Cuşceac.

Dinamo-Auto a tremurat serios la Ternovca pentru a elimina Sfântul Gheorghe Suruceni. Tiraspolenii au învins cu 3-2, cu golul victoriei venit pe final de meci, minutul 88 prin Scripcenco. Până în acel moment partida se îndrepta spre prelungiri, după ce scorul indica 2-2. Au înscris pentru gazde Diarra (13), Truhanov (66) şi Scripcenco (88), în timp ce pentru oaspeţi şi-au trecut numele pe tabela de scor Luca (18) şi Maxim (43).

La Comrat şi Tiraspol a plouat cu goluri din partea prim-divizionarelor. Zaria Bălţi a spulberat cu 8-1 gazdele de la Găgăuzia. Au înscris, rând pe rând, Boghiu (11, 40), Picuşciac (48, 54, 78, 90) şi Ovseanicov (58, 88). La pauză, Sheriff conduce pe teren propriu cu 9-0 Codru Lozova. Au marcat în prima parte Ivancic (2, 21, 44, 45), Savic (25), Ivanov (32, 35, 36) şi Bayala (39).

Cel de-al doilea meci care a opus echipe din prima ligă, Speranţa a întâlnit la Nisporeni Saxan. Formaţia din Ceadâr-Lunga s-a impus cu 1-0 prin golul lui Eza din minutul 45.În primul duel al echipelor din Divizia Naţională, Milsami s-a impus fără emoţii, pe teren propriu, 4-0, în faţa Academiei Chişinău. Au marcat pentru vulturii-roşii: Andronic (17, 55), Jiguliov (29) şi Racu (61).Petrocub-Hânceşti merge în optimi după victoria de la Sângerei, 3-0, cu Spicul Chişcăreni. Au marcat Patraş (52, penalty) şi Ambros (79, 90+3).

Şerif Tiraspol a reuşit în meciul din optimile de finală ale Cupei Moldovei contra celor de la Codru Lozova, cea mai mare victorie a sezonului în fotbalul naţional profesionist (Divizia Naţională, Cupă, Divizia A). Tiraspolenii au câştigat pe teren propriu cu scorul de 13-0 în faţa adversarilor care ocupă locul 13 în liga a doua. În actualul sezon, Şerif a mai reuşit un scor masiv, 7-0 în Divizia Naţională contra celor de la CF Ungheni. Următorul cel mai mare scor din această stagiune le aparţine a trei echipe din Divizia A. Sângerei a câştigat cu 7-1 partida cu Prut Leova. Şerif 2 Tiraspol învingea cu 6-0 Codru Lozova, în timp ce Sfântul Gheorghe Suruceni se impunea cu 6-0 în faţa formaţiei Dacia 2 Chişinău.

Şerif Tiraspol a reuşit în meciul din optimile de finală ale Cupei Moldovei contra celor de la Codru Lozova, cea mai mare victorie a sezonului în fotbalul naţional profesionist (Divizia Naţională, Cupă, Divizia A).

În actualul sezon, Şerif a mai reuşit un scor masiv, 7-0 în Divizia Naţională contra celor de la CF Ungheni.

Milsami Orhei este echipa care a repetat nu mai puţin de patru ori scorul de 4-0.

Victorii categorice în sezonul 2016/2017:

Şerif Tiraspol – Codru Lozova, 13-0 // Cupa Moldovei (optimi de finală, 25.10.2016)

Zimbru Chişinău - Anina Anenii Noi, 10-0 // Cupa Moldovei (optimi de finală, 26.10.2016)

Sireţi – Sparta Selemet, 2-10 // Cupa Moldovei (Turul III, 3.09.2016)

Găgăuzia Comrat – Zaria Bălţi, 1-8 // Cupa Moldovei (optimi de finală, 25.10.2016)

Politeh Chişinău – Sinteza Căuşeni, 8-1 // Cupa Moldovei (Turul I, 20.08.2016)

Prut Leova – FC Sângerei, 1-7 // Divizia A (Etapa VII, 16.09.2016)

Ceadâr Lunga – Slobozia Mare, 7-2 // Cupa Moldovei (Turul II, 23.08.2016)

Dacia 2 Chişinău – Sfântul Gheorghe Suruceni, 6-0 // Divizia A (Etapa VIII, 27.09.2016)

Academia Chişinău – FC Edineţ, 6-0 // Cupa Moldovei (16/finală, 21.09.2016)

Codru Lozova – Şerif 2 Tiraspol, 0-6 // Divizia A (Etapa IX, 12.10.2016)

Victoria Bardar – Intersport-Aroma, 6-1 // Divizia A (Etapa II, 10.08.2016)

Găgăuzia Comrat – Prut Leova, 5-0 // Divizia A (Etapa II, 12.08.2016)

Prut Leova – Victoria Bardar, 0-5 // Divizia A (Etapa I, 5.08.2016)

Şerif 2 Tiraspol – FC Edineţ, 5-0 // Divizia A (Etapa IV, 23.08.2016)

Milsami Orhei – Petrocub-Hânceşti, 5-0 // Divizia Naţională (Etapa VIII, 16.09.2016)

Iskra Râbniţa – Saxan Ceadâr Lunga, 0-5 // Cupa Moldovei (16/finală, 20.09.2016)

Făleşti – Grănicerul, 0-5 // Cupa Moldovei (Turul I, 20.08.2016)

Sparta Selemet – Spicul Chişcăreni, 1-5 // Divizia A (Etapa VI, 9.09.2016)

FC Edineţ – Prut Leova, 5-1 // Divizia A (Etapa X, 20.10.2016)

Milsami Orhei – Academia Chişinău, 4-0 // Cupa Moldovei (optimi de finală, 25.10.2016)

Sfântul Gheorghe Suruceni – FC Edineţ, 4-0 // Divizia A (Etapa IX, 2.10.2016)

Academia Chişinău – Milsami Orhei, 0-4 // Divizia Naţională (Etapa V, 20.08.2016)

Milsami Orhei – Speranţa Nisporeni, 4-0 // Divizia Naţională (Etapa VI, 21.09.2016)

Petrocub-Hânceşti – Dacia Chişinău, 0-4 // Divizia Naţională (Etapa VII, 10.09.2016)

Milsami Ungheni – CF Ungheni, 4-0 // Divizia Naţională (Etapa XI, 16.10.2016)

Ceadâr Lunga – Trachia, 4-0 // Cupa Moldovei (Turul I, 20.08.2016)

Sparta Selemet – Prut Leova, 4-0 // Divizia A (Etapa IV, 23.08.2016)

Zimbru 2 Chişinău – Codru Lozova, 4-0 // Divizia A (Etapa VI, 10.09.2016)

Iskra Râbniţa – Găgăuzia Comrat, 0-4 // Divizia A (Etapa X, 20.10.2016)