Sursa foto: Getty Images

United, victorie la debutul în noul sezon de Premier League: Trupa lui Mourinho nu a convins

Manchester United a pășit cu dreptul în noul sezon, scor 2-1, dar echipa lui Mourinho nu a convins.

Fără câțiva dintre titulari, "diavolii" nu au avut deloc o sarcină ușoară în fața unei echipei care l-a pierdut pe Mahrez, plecat la City, și care a început fără atacantul său numărul unu, "killerul granzilor", Vardy. Asta în ciuda faptului că startul de meci a fost unul perfect. Pogba a marcat din penalty chiar în minutul 3, francezul fiind prezența neașteptată din primul "11" al lui Mourinho. Campion mondial cu Franța, mijlocașul a avut o vacanță prelungită, abia luni făcând joncțiunea cu lotul lui United. Chiar și așa, el s-a pregătit perfect și după doar câteva zile "Specialul" a decis să înceapă cu el noul sezon. Faptul că a bătut penaltyul, în fața lui Alexis, demonstrează clar că Mou dorește o conciliere totală cu fotbalistul, mai ales că acesta a fost în cărți în ultima perioadă pentru un transfer la Barcelona.

Fanii de pe Old Trafford se așteptau la o demonstrație de forță a echipei lor, judecând după startul partidei, însă prima repriză a fost mai degrabă una de chin. De Gea s-a remarcat cu două parade de efect, "vulpile" ratând posibilitatea de a relansa partida. După pauză, United a fost parcă mai bună, însă senzația generală a rămas: cu greu se va putea lupta la titlu în acest sezon, City și Liverpool părând în acest moment într-o ligă numai a lor. Chiar și așa, gazdele s-au distanțat la 2-0 grație celui mai bun om de pe teren, Luke Shaw. Pe final, Leicester a sperat, Vardy, intrat pe parcurs, reducând din handicap la o fază în care mingea a lovit bara. A fost totuși prea târziu pentru ca trupa lui Puel să egaleze.