Tottenham şi Liverpool, favorite la calificarea în semifinale

Tottenham a învins în manşa tur Manchester City cu scorul de 1-0. Sud-coreeanul Son a marcat singurul gol al meciului în minutul 78.

Mauricio Pochettino ”râde” cu un ochi, dar plânge cu celălalt. Formaţia sa a câştigat cu scorul de 1-0, dar l-a pierdut pe Harry Kane. Starul lui Spurs s-a accidentat în minutul 55 şi a fost înlocuit cu Lucas Moura.

În prima repriză, City a ratat o lovitură de la 11 metri prin Sergio ”Kun” Aguero, care nu a reuşit să-l păcălească pe goalkeeper-ul Hugo Lloris. Golul gazdelor a venit în partea secundă şi a premiat echipa care şi-a creat mai multe ocazii de poartă.

A fost a treia victorie bifată de Mauricio Pochettino în faţa lui Josep Guardiola, dar poate şi cea mai importantă de până acum.

Liverpool a învins cu scorul de 2-0, echipa portugheză FC Porto, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor. Nabi Keita, în minutul 5, şi Roberto Firmino, în minutul 26, au înscris golurile "cormoranilor".

Lusitanii au ajuns la 19 meciuri consecutive fără victorie în Anglia.