Barcelona - Bayern 0-3. Rușine istorică pentru catalani, la primul meci fără șut pe poartă. În august 2020 a fost 2-8

Cel mai așteptat meci al primei etape din grupele Champions League a fost Barcelona - Bayern Munchen. La prima partidă în UCL fără Messi, catalanii nu au reușit să-și ia revanșa după acel 2-8 rușinos din august 2020, din sferturi.

Meciul a început cu o ocazie mare a lui Bayern, dar Ter Stegen și-a salvat echipa. Portarul Barcei nu a mai putut face nimic în minutul 34, când șutul lui Muller a fost deviat de Eric Garcia în poartă.

Bavarezii au marcat repede în repriza a doua, prin Lewandowski, în minutul 56, după ce mingea i-a revenit din bară.

Partida a fost la discreția germanilor, care au mai ratat o șansă mare în minutul 84, iar în minutul 85 au stabilit un scor de neprezentare, 3-0, prin același super-golgheter, Robert Lewandowski.

Barcelona a încheiat pentru prima dată în istorie un meci în Champions League fără să trimită măcar un singur șut pe poartă.

Catalanii au suferit a opta înfrângere din 12 întâlniri directe cu Bayern.