Sursa foto: fff,fr

Franța, victorie lejeră cu Italia înainte de mondial

Franţa este calificată la turneul final al CM din Rusia, în timp ce Italia a ratat după 60 de ani accesul la această competiţie. Partida s-a terminat cu victoria gazdelor, scor 3-1.

Moment inedit înaintea amicalului de gală dintre Franța și Italia. Pilotul din Formula 1 Pierre Gasly a adus mingea de joc cu ajutorul unei mașini teleghidate. Naționala pregătită de Didier Deschamps a deschis scorul prin Samuel Umtiti, în minutul 8, apoi l-a majorat prin Antoine Griezmann, din penalty, în minutul 28. Bonucci a redus din diferenţă în minutul 36, stabilind scorul pauzei. Ousmane Dembele a marcat un gol cu o super execuţie în minutul 63 și a refăcut avantajul de două goluri pentru "cocoși".

S-a terminat 3-1 pentru Franța, care mai are de disputat un singur meci de pregătire până la Mondialul din Rusia. Sâmbăta viitoare, Franța înfruntă Statele Unite.