Sursa foto: fmf.md

Au fost stabilite finalistele Cupei Moldovei: Ambele calificate s-au decis după prelungiri

Zimbru și Milsami sunt echipele calificate în finala Cupei Moldovei din acest an.

Ambele s-au calificat în urma unor meciuri tensionante, dramatice, în timp suplimentar, după executarea loviturilor de departajare. Partida Zimbru – Dinamo-Auto Tiraspol s-a încheiat în timpul regulamentar nedecis (0-0). În cele două reprize suplimentare dictate scorul de asemenea nu a fost deschis. Au urmat loviturile de departajare în care ”zimbrii” s-au dovedit a fi mai buni cu scorul 5-4.

Milsami a acces în ultimul act în defavoarea formației Petrocub Hâncești. A învins-o în ultimul minut al timpului suplimentar. În timpul regulamentar scorul a fost egal, 1-1. Bugaiov a deschis scorul în minutul 13. Ambros a egalat în minutul 19 din lovitură de la 11 metri. Maxim Antoniuc a adus calificarea cu golul din minutul 120. Finala se va desfășura pe 23 mai la stadionul Zimbru cu începere de la ora 20.00.