Sursa foto: uefa.com

Fantastic! Sheriff bate Real la Madrid și rămâne pe primul loc în grupa D

Campioana Moldovei reușește o victorie istorică pe stadionul Santiago Bernabeu: 2-1 cu Real Madrid, în etapa a 2-a a fazei grupelor UEFA Champions League!

Sheriff a deschis scorul și a plecat în avantaj la pauză, însă a fost egalată din lovitură de la 11 metri în repriza secundă. Tiraspolenii au marcat golul victoriei în minutul 90 prin Sebastien Thill. După această victorie, Sheriff conduce grupa cu punctaj maxim – 6. Iar seria de invincibilitate a campioanei Moldovei în acest sezon de Champions League a ajuns la 10 meciuri!

uefa.comuefa.com

sursa foto: uefa.com

Meci din cadrul grupei D a Ligii Campionilor

Real Madrid, Spania - Sheriff Tiraspol, Moldova 1-2

Au marcat: Karim BENZEMA (65-penalty) / Jasurbek Jumaboy Ugli YAKHSHIBOEV (25), Sebastien THILL (90)

28 septembrie. Madrid, stadionul Santiago Bernabeu

Arbitru: Lawrence VISSER

Asistenți: Rien VANYZERE și Thibaud NIJSSEN

Al 4-lea oficial: Bram VAN DRIESSCHE (toți, Belgia)

Arbitrul asistent video (VAR): Clement TURPIN

Asistentul arbitrului asistent video (VAR): Amaury DELERUE (ambii, Franța)

Cartonașe galbene: CASEMIRO (39), ANCELOTTI (64), JOVIC (81) / ARBOLEDA HURTADO (17), ADDO (45), DULANTO (46), THILL (90)

Real Madrid: 1.Thibaut COURTOIS, 3.Eder MILITAO, 4.David ALABA, 6.NACHO (21.RODRYGO, 66), 7.Eden HAZARD (16.Luka JOVIC, 66), 9.Karim BENZEMA, 14.CASEMIRO (10.Luka MODRIC, 66), 15.Federico VALVERDE, 20.VINICIUS JUNIOR, 25.Eduardo CAMAVINGA, 35.Miguel GUTIERREZ (8.Toni KROOS, 66)

Rezerve: 13.Andriy LUNIN, 26.Luis LOPEZ, 5.Jesus VALLEJO, 11.Marco ASENSIO, 17.LUCAS VAZQUEZ, 22.ISCO, 24.MARIANO DIAZ, 27.Antonio BLANCO

Antrenor: Carlo ANCELOTTI

Sheriff: 30.Georgios ATHANASIADIS, 2.Danilo ARBOLEDA HURTADO, 9.Adama TRAORE, 10.Frank CASTANEDA (16.Keston Anthony JULIEN, 78), 13.FERNANDO COSTANZA, 15.Cristiano DA SILVA LEITE, 17.Jasurbek Jumaboy Ugli YAKHSHIBOEV (77.Bruno Felipe SOUZA DA SILVA, 57), 21.Edmund ADDO, 22.Dimitrios KOLOVOS (20.Boban NIKOLOV, 90+2), 31.Sebastien THILL, 55.Gustavo DULANTO

Rezerve: 1.Dumitru CELEADNIC, 33.Serghei PAȘCENCO, 6.Stjepan RADELJIC, 19.Serafim COJOCARI, 98.Maxim COJOCARU, 99.Momo YANSANE

Antrenor: Yurii VERNYDUB

In celalalt meci al grupei D, Sahtior a remizat pe teren propriu cu Inter Milano, scor 0-0. Sheriff va juca următorul meci în Liga Campionilor pe 19 octombrie, cu Inter Milano, Italia. Partida va avea loc la stadionul San Siro din Milano. Începutul la ora 22:00.