”Furia Roja”, în istoria Cupei Mondiale după dezastrul cu Maroc! Borna negativă atinsă de spanioli

Maroc a produs o surpriză de proporții la Cupa Mondială din Qatar 2022 după ce a învins-o pe Spania, scor 0-0 (3-0 d.l.d.) și s-a calificat în faza sferturilor de finală ale competiției.

Scorul a rămas neschimbat în 120 de minute, astfel că s-a ajuns la loviturile de departajare, unde spaniolii au dezamăgit. Au executat pe rând Sarabia, Soler și Busquets, însă niciunul nu a reușit să marcheze.

Sabiri, Ziyech și Hamimi au înscris pentru reprezentativa Marocului.

După dezastrul cu Maroc, Spania a bifat un record negativ cu care a intrat în istoria Cupei Mondiale.

”Furia Roja” este prima echipă din istoria turneului final care a pierdut patru serii de lovituri de departajare și a doua echipă care care nu a marcat niciun gol la o serie de lovituri de departajare.

Prima echipă care a bifat această bornă negativă este Elveția, împotriva Ucrainei, la ediția din 2006 a Cupei Mondiale.