Sursa foto: Getty Images

Franța a învins Olanda, în meciul serii din Liga Națiunilor

8 meciuri s-au jucat duminică seară în Liga Națiunilor, capul de afiș fiind confruntarea dintre campioana mondială Franța și Olanda, una din marile absente de la turneul care a avut loc în vară pe pământ rusesc.

Franța s-a impus cu 2-1, dar nu a avut un meci ușor. După ce Mbappe a deschis scorul în minutul 14, francezii s-au văzut egalați în repriza secundă. Babel a restabilit egalitatea în minutul 67. Giroud a înscris golul victoriei franceze cu un sfert de oră înainte de final și l-a depășit pe Zidane la numărul de goluri marcate pentru reprezentativa Cocoșului Galic.

Un alt meci interesant a fost cel dintre Danemarca și Țara Galilor. Danezii s-au impus cu 2-0 prin dubla lui Eriksen. Nordicii au intrat pe teren cu cea mai bună echipă, deși în ultimele zile apăruse varianta ca în locul vedetelor daneze pe gazon să se afle jucătorii de la echipa națională de fotbal în sală.