Sursa foto: Profimedia

Simona Halep - Amanda Anisimova 6-2, 6-4, în sferturi la Wimbledon. Victorie pentru campioana noastră

Simona Halep (30 de ani, 18 WTA) s-a împus în fața Amandei Anisimova (20 de ani, 25 WTA), în sferturile de finală de la Wimbledon în două seturi, 6-2, 6-4.

Simona Halep continuă "marșul triumfal" de la Wimbledon și a reușit o nouă victorie fără drept de apel. Românca a început excelent partida și datorită a două break-uri și-a adjudecat actul inaugurat în doar 31 de minute.

Al doilea set a găsit-o pe Amanda Anisimova la serviciu, iar americanca a început în avantaj actul secund. Românca a continuat însă evoluția foarte bună și s-a desprins rapid, reușind două break-uri. Halep a condus cu 5-1, însă Anisimova a avut o răbufnire de orgoliu.

Halep și-a pierdut serviciul și sportiva din Statele Unite s-a apropiat la doar un game, 5-4. Totuși, româca a avut un ultim game excepțional și a revenit de la 0-40, câștigând în cele din urmă partida.

Victoria cu 6-2, 6-4, în fața Amandei Anisimova a fost obținută de Simona Halep în doar o oră și cinci minute.