Imediat ce echipa noastră de filmare a ajuns pe acestă stradă, s-au apropiat reprezentanții serviciului de pază, care are grijă de casa premierului. Ne-au rugat să nu filmăm în niciun caz casa lui Filip, pe motiv că ar fi un obiect protejat.

Ulterior, după o discuție la telefon, aceștia ne-au dat asigurări că serviciile de deszăpezire vor interveni mai târziu. Potrivit paznicilor, drumarii nu au avut timp să facă acest lucru mai devreme, până a veni echipa noastră de filmare.

Oamenii preferă să nu abordeze subiectul. Unii nu mai așteptă ajutor și curăță drumul cu lopata de acasă.

Solicitat să dea o explicație, ofițerul de presă al Primăriei Chișinău, Vasile Chirilescu, a declarat că în acea zonă, unde are casă prim-ministrul Pavel Filip, intervenția utilajelor speciale se face la solicitare.

Pavel Filip nu a răspuns la telefon, pentru a comenta într-un fel sau altul situația. Iar consilierul principal al prim-ministrului, Stela Nistor, ne-a cerut să-i trimitem întrebările printr-o solicitare oficială.