Sursa foto: italy24news.com

Inter-Sheriff: Înfrângere pentru Sheriff Tiraspol, au pierdut cu 3-1 în fața celor de la Inter Milano.

23:47 // De la margine s-au arătat 3 minute de prelungiri.

23:24 // GOL! Denzel Dumfries deviază cu capul lovitura libera lui Stefan de Vrij (Inter) care nu greșește și bagă mingea în plasă. 3:1. (min 67')

În minutul 34' din prima repriză Dzeko E. (Inter) a marcat primul gol, în minutul 52' din repriza doi Thill S. (Sheriff Tiraspol) a egalat meciul, după care în minutul 58' Vidal A. a readus echipa Inter în fața echipei din Tiraspol.

Meciul Inter - Sheriff a fost jucat la Milano în cadrul fazei grupelor Ligii Campionilor. Partida a început la ora 22:00 pe renumitul stadion „San Siro”.

Totodată, portarul clubului Sheriff, Dumitru Celeadnic, a devenit al cincilea fotbalist moldovean care a evoluat în faza grupelor Ligii Campionilor. Fotbalistul în vârstă de 29 de ani este inclus în formația de start a tiraspolenilor pentru meciul cu Inter.

Anterior, doar patru jucători moldoveni au evoluat în această etapă a turneului:

Alexandru Gațcan (Rostov, 6 meciuri complete, 2016);
Alexandru Epureanu (Istanbul Bashakshehir, 5 meciuri, 404 minute, 2020);
Serghei Covalciuc (Spartak Moscova, 3 meciuri, 113 minute, 2006);
Sergiu Dadu (CSKA Moscova, 1 meci, 30 minute, 2004).

Iată lista persoanelor care au făcut parte din echipa de start ale ambelor cluburi:

FC Inter: 1. S. HANDANOVIČ, 2. D. DUMFRIES, 6. S. DE VRIJ, 9. E. DZEKO, 10. L. MARTÍNEZ, 14. I. PERIŠIĆ, 22. A. VIDAL, 23. N. BARELLA, 32. F. DIMARCO, 37. M. ŠKRINIAR, 77. M. BROZOVIĆ.

Rezerve: 21. A. CORDAZ, 97. I. RADU, 5. R. GAGLIARDINI, 7. A. SÁNCHEZ, 8. M. VECINO, 11. A. KOLAROV, 12. S. SENSI, 13. A. RANOCCHIA, 19. J. CORREA, 33. D. D'AMBROSIO, 36. M. DARMIAN, 95. A. BASTONI.

Antrenor principal: Simone INZAGHI

FC Sheriff: 1. D. CELEADNIC, 2. D. ARBOLEDA, 9. A. TRAORE, 10. F. CASTANEDA, 13. F. PEIXOTO, 15. CRISTIANO Da Silva, 21. E. ADDO, 22. D. KOLOVOS, 31. S. THILL, 55. G. DULANTO, 77. B. DA SILVA.

Rezerve: 33. S. PASCENCO, 6. S. RADELJIĆ, 16. K. JULIEN, 18. M. KYABOU, 19. S. COJOCARI, 20. B. NIKOLOV, 98. M. COJOCARU, 99. M. YANSANE.

Antrenor principal: Yuriy VERNYDUB

Arbitri: Danny MAKKELIE, Hessel STEEGSTRA, Jan DE VRIES, Jochem KAMPHUIS, Pol VAN BOEKEL, Joey KOOIJ (NED).