Sursa foto: Rubicon.run

Etapa finală a ștafetei Rubicon, care a durat trei ani, s-a încheiat; 125 de atleți au alergat prin toate raioanele RM

Etapa finală a ștafetei Rubicon, care a durat trei ani, s-a încheiat. Sportivii au trecut linia de finiș în satul Giurgiulești. În perioada 1-3 februarie, 125 de atleți profesioniști și amatori au alergat prin toate raioanele de vest ale Moldovei, depășind o distanță de 540,3 km. Competiția a început în orașul Briceni, iar cursa a durat 58 de ore și 47 de minute

În decursul a trei ani, au fost depășite toate etapele ultramaratonului.

Participanții au colectat toate insignele cu stemele raioanelor Republicii Moldova, iar Rubiconul a fost cucerit.

Organizatorii menționează că ștafeta Rubicon 2019 a fost cea mai îndelungată din întreaga serie. În 2017, participanții au alergat 463 km prin raioanele de est ale țării, inclusiv regiunea transnistreană.

Cursa prin raioanele centrale ale Moldovei, desfășurată în 2018, a avut o distanță de 502 km. Anul acesta, participanții au depășit 540,3 km. În acest an, traseul ștafetei a trecut prin raioanele Briceni, Edineț, Râșcani, Glodeni, Fălești, Ungheni, Nisporeni, Hâncești, Leova, Cantemir, Cahul și Vulcănești.

În viitorul apropiat, organizatorii ultramaratonului Rubicon vor rezuma rezultatele cursei pentru fiecare an și vor anunța câștigătorii – participanții care au reușit să colecteze cele mai multe insigne cu stemele raioanelor din Moldova.

Conform informațiilor preliminare, bărbații care au învins sunt: Vitalie Clopot 259,9 km (21 de etape), Artiom Reshetnicov 238,1 km (18 etape) și Fiodor Evstigneev 214,5 km (17 etape).

Printre femei, cele mai bune au fost: Alexandra Brinzari 181 km (15 etape), Tatiana Golodenco 158,6 km (13 etape) și Victoria Trofimova 157,4 km (13 etape).