Leo Messi a făcut spectacol la victoria 100 în tricoul naționalei Argentinei

Lionel Messi a reuşit o dublă în victoria sa cu numărul 100 în tricoul Argentinei, care a învins naționala Jamaicăi cu scorul de 3-0, Harrison (New Jersey/SUA), într-un meci de pregătire în vederea Cupei Mondiale (20 noiembrie - 18 decembrie).

Argentinienii au deschis scorul în minutul 13, prin Julio Alvarez, titularizat în locul starului naţionalei Albiceleste, care a acuzat simptome gripale.

Messi a urmărit prima parte a meciului de pe banca de rezerve şi a fost introdus în joc în repriza secundă (min. 55), reuşind să marcheze ultimele două goluri ale echipei sale, în finalul jocului (86, 89).

Lionel Messi a ajuns la 90 de goluri marcate în 164 de selecţii, devenind totodată al cincilea jucător din istorie care a atins bariera de 100 de victorii alături de echipa naţională. Argentinianul a intrat astfel în clubul restrâns din care mai fac parte spaniolii Sergio Ramos (131 de victorii în 180 de meciuri) şi Iker Casillas (121 de victorii în 167 de meciuri), portughezul Cristiano Ronaldo (112 victorii în 189 de meciuri) şi mexicanul Andres Guardado (101 victorii în 177 de meciuri).

Aceasta este a doua dublă reuşită de Messi în decurs de patru zile, după cea din partida cu Honduras (3-0), care confirmă forma foarte bună pe care o traversează starul argentinian, unul dintre cei mai buni jucători ai echipei PSG în acest debut de sezon, atât în campionatul Franţei, cât şi în Liga Campionilor.

Argentina a ajuns marţi la 35 de meciuri consecutive fără înfrângere (26 de victorii, 9 egaluri), o serie care a debutat în 2019. Echipa lui Messi a egalat astfel performanţele reuşite anterior de Brazilia (1993-1996), Spania (2007-2009) şi Algeria (2018-2022), recordul fiind deţinut de Italia (2018-2021), cu 37 de meciuri fără înfrângere.

Aceasta a fost ultima partidă de pregătire disputată de Argentina înaintea Cupei Mondiale 2022, unde va evolua în Grupa C, din care mai fac parte Polonia, Mexic şi Arabia Saudită.