Breaking News

Sursa foto: Twitter

Iranianul Sardar Azmoun și-a strâns de gât selecționerul, la finalul partidei cu Țara Galilor

Atacantul iranian Sardar Azmoun (27 de ani) a ales un mod inedit de a-și exprima bucuria, la finalul partidei câștigate de Iran, scor 2-0, contra Țării Galilor, la Cupa Mondială din Qatar.

Cele două goluri ale Iranului au fost marcate de Roozbeh Cheshmi, în minutul 90+8, și Ramin Rezaian, în minutul 90+11.

Imediat după cel de-al doilea gol marcat de Iran, prin Rezian, când victoria asiaticilor a devenit sigură, Sardar Azmoun a fost surprins în timp ce, de bucurie, își strângea de gât selecționerul la propriu, pe portughezul Carlos Queiroz.

Până și experimentatul tehnician a fost surprins de entuziasmul lui Azmoun, dar a răspuns printr-un zâmbet, mulțumit de rezultatul final al partidei cu Țara Galilor, iar cei doi s-au strâns puternic în brațe.

Gestul a stârnit amuzament pe rețelele sociale, însă nu știm exact cum s-a simțit Queiroz în acele momente de uluială.

Sardar Azmoun a fost titular pentru Iran, dar a fost scos de pe teren în minutul 68.

Primul gol marcat de Iran, semnat de Roozbeh Cheshmi, nu ar fi fost posibil dacă Queiroz nu-l introducea pe acesta în teren, în minutul 77, în locul lui Noorollahi.

Așadar, victoria Iranului se datorează, în mare parte, inspirației lui Carlos Queiroz.