Rossi, în vârstă de 38 ani, a fost cronometrat în 41min.41sec.149/1000 la capătul celor 26 de tururi de pistă (medie orară: 169,9 km), devansându-l cu 63/1000 pe compatriotul său Danilo Petrucci (Ducati Pramac), în timp ce pe poziţia a treia s-a clasat spaniolul Marc Marquez (Honda), campionul mondial en titre, la 5sec.201/1000.

În clasamentul general, pe primul loc a urcat Andrea Dovizioso (Ducati), clasat pe locul 5 la Assen, italianul profitând însă de accidentul spaniolului Maverick Vinales (Yamah), care a căzut în turul al 15-lea.

Pentru Valentino Rossi, victoria de la Assen s-a produs la 20 de ani de la primul său succes înregistrat pe circuitul olandez, italianul concurând atunci la clasa 125 cmc.

"Il Dottore", are acum în palmares 115 victorii în Motomondialul de viteză, la toate categoriile, prima dintre ele înregistrată pe 18 august 1996, la Brno (Cehia). Rossi, septuplu campion al lumi la clasa regină, este devansat în clasamentul all-time de legendarul său compatriot Giacomo Agostini, cu 112 de victorii înregistrate în 1964 şi 1977.

La clasa Moto2, victoria în Marele Premiu al Olandei a revenit italianului Franco Morbidelli (Kalex), liderul Campionatului Mondial, care a obţinut cu această ocazie a cincilea său succes în opt curse disputate în acest sezon.

Cursa de la categoria Moto3 s-a încheiat cu victoria tânărului pilot Aaron Canet (Honda), în vârstă de 17 ani, aflat la al doilea succes al sezonului, care îi permite să se apropie la 30 de puncte de liderul clasamentului general, compatriotul său Joan Mir (Honda), clasat pe poziţia a 9-a la Assen.

Clasamentele Marelui Premiu al Olandei:
MotoGP
1. Valentino Rossi (Italia/Yamaha) 26 de tururi în 41:41.149 (medie: 169,9 km/h)