Accidentul s-a produs în timpul unei reuniuni de motocros la Monavio, în provincia Pesaro e Urbino, în apropiere de Rimini.

Rossi, supranumit "Il Dottore" (Doctorul), a suferit "un uşor traumatism toracic şi abdominal" conform team-ul japonez, care a adăugat că "nicio fractură nu a fost detectată şi niciun traumatism serios nu a fost descoperit", în urma examenelor medicale la care a fost supus.

"Un nou buletin medical va fi publicat vineri la prânz", a precizat Yamaha în comunicatul său.

În vârstă de 38 an, Valentino Rossi are în palmares nouă titluri de campion mondial, între care şapte la clasa-regină MotoGP (fostă 500 cmc).

Pilotul italian ocupă locul 3 în clasamentul actualei ediţii a Campionatului Mondial de motociclism viteză, iar duminica trecută a luptat pentru victorie în Marele Premiu al Franţei, însă a căzut în ultimul tur de pistă, lăsându-i cale liberă spaniolului Maverick Vinales, coechipierul său de la Yamaha, care a trecut primul linia de sosire.