Totuşi, Nadal (30 ani), a avut un moment de panică în primul set, pierdut fără să ia un singur ghem în 25 de minute.

Fostul număr unu mondial, care nu a câştigat niciodată turneul de la Miami, deşi a jucat patru finale (2005, 2008, 2011, 2014), îl va înfrunta în optimi pe francezul Nicolas Mahut, numărul 55 mondial.

Nadal este al 11-lea jucător din istorie care atinge borna de 1.000 de meciuri disputate.

Canadianul Milos Raonic, numărul cinci mondial, a declarat forfait pentru meciul său din turul al treilea la Miami, din cauza accidentării suferite la aductori şi cu care se confruntă de mai multe săptămâni.

Raonic (26 ani), sfertfinalist la Miami anul trecut, trebuia să joace contra americanului Jared Donaldson (95 ATP), după ce îl învinsese pe sârbul Viktor Troicki (6-3, 7-5), în primul său meci după o pauză de o lună.

Rezultatele înregistrate duminică la Miami, în turul al treilea:

Rafael Nadal (Spania/N.5) — Philipp Kohlschreiber (Germania/N.26) 0-6, 6-2, 6-3
Nicolas Mahut (Franţa) — Guido Pella (Argentina) 6-4, 6-3
Jack Sock (SUA/N.13) — Jiri Vesely (Cehia) 6-3, 7-6 (7/0)
Jared Donaldson (SUA) — Milos Raonic (Canada/N.3) (forfait Raonic)
Fabio Fognini (Italia) — Jérémy Chardy (Franţa) 3-6, 6-4, 6-4
Donald Young (SUA) — Benoît Paire (Franţa) 7-6 (7/2), 6-4
Federico Delbonis (Argentina) — Jan-Lennard Struff (Germania) 7-6 (7/5), 6-1
Kei Nishikori (Japonia/N.2) — Fernando Verdasco (Spania/N.25) 7-6 (7/2), 6-7 (5/7), 6-1