"Liliecii" au deschis scorul în minutul 70, prin mijlocaşul Carlos Soler, însă Alaves a restabilit egalitatea prin Ibai Gomez (min.78), iar apoi a marcat golul victoriei, cu patru minute înainte de finalul timpului regulamentar de joc, prin internaţionalul sârb Aleksandar Katai.

Valencia a încheiat meciul în 10 jucători, după eliminarea atacantului chilian Fabian Orellana, care a primit cel de-al doilea cartonaş galben în minutul 88.

Vineri seara, în prologul etapei a 24-a din Primera Division, Real Sociedad s-a impus cu 1-0 pe terenul lui Las Palmas, prin golul lui Xavier Prieto (min.74).

Duminică, Real Madrid va juca în deplasare cu Villarreal, în timp ce Atletico Madrid va primi vizita campioanei en titre, FC Barcelona.

În clasament conduce Real Madrid, cu 52 puncte, urmată de FC Bacelona, 51 puncte, FC Sevilla, 49 puncte, Atletico Madrid, 45 puncte, etc.