3,9 mil. de lei pentru antrenorii şi sportivii care au obţinut performanţe la JO de la Rio de Janeiro

Sursa: jurnal.md Foto: 101zap.com 01.02.2017 16:30
Cabinetul de miniştri a aprobat alocarea din fondul de rezervă a 3,95 milioane de lei pentru premierea sportivilor care au obţinut performanţe remarcabile la Jocurile Olimpice din oraşul Rio de Janeiro, Brazilia, precum şi a antrenorilor şi a personalului medical ai acestora.

Astfel, sportivii Zalina Margieva şi Alexandru Şpac, care s-au clasat pe poziţia a cincea, vor primi câte 600 mii de lei fiecare, halterofilul Sergiu Cechir, care a ocupat locul şase – 400 de mii, iar Larisa Marinenkova, care a fost a şaptea în clasamentul final – 300 de mii de lei.

Totodată, premierea sportivului Serghei Tarnovschi, medaliat cu bronz la proba de Canoe simplu, a fost amânată până la confirmarea rezultatelor finale de către Federaţia Internaţională de Canoe.

Republica Moldova a fost reprezentantă la cea de a XXXI-a ediţie a Jocurilor Olimpice de vară şi la cea de a XV-a ediţie a Jocurilor Paralimpice de 26 sportivi.