Barcelona a reuşit să răzbune eşecul de pe San Mames şi s-a calificat în sferturile Cupei Regelui. Învinşi cu 2-1 la Bilbao, catalanii au avut iniţiativa pe Nou Camp şi au marcat prin Suarez. Golul a fost însă anulat eronat pentru un ofsaid la Neymar.

Suarez s-a revanşat şi a adus-o pe Barca în avantaj la pauză. În debutul părţii secunde, Neymar a obţinut un penalty şi tot el l-a transformat. Bascii au revenit în joc după reuşita lui Saborit. Suarez a ratat apoi două şanse uriaşe, iar cel care a trimis-o pe Barcelona în semifinale a fost Messi. Argentinianul a făcut 3-1 şi formaţia blaugrana rămâne în cursa pentru trofeu.

Pentru echipa lui Luis Enrique urmează meciul din La Liga, cu Las Palmas, sâmbătă, de la 17:15.