La nici 3 luni de la remiza albă din grupele Campionatului European, Slovacia şi Anglia s-au întâlnit din nou şi au fost la câteva secunde de acelaşi rezultat. Cu un nou selecţioner la startul preliminariilor pentru Mondial, Sam Allardyce, englezii au ratat prima ocazie la Trnava după 39 de minute, prin Raheem Sterling.

Repriza a doua a început prost pentru gazde. Martin Skrtel a fost eliminat pentru un fault dur la Harry Kane. În ziua în care a devenit cel mai selecţionat jucător de câmp din istoria naţionalei Albionului, cu 116 meciuri, Wayne Rooney a fost la un pas să deschidă scorul. Căpitanul Angliei a mai fost o dată aproape de gol, dar a trimis puţin peste poartă, din lovitură liberă.

Cu 15 minute înainte de final, Lallana a trimis în bară. Jucătorul lui Liverpool nu a mai ratat la ultima fază a partidei şi le-a adus englezilor trei puncte în prima etapă. În celălalt meci jucat duminică în Grupa F, Lituania şi Slovenia au remizat, scor 2-2.