Nu acelaşi lucru a fost valabil şi pentru Ludogoreţ, după ce campioana Bulgariei a deschis scorul prin reuşita lui Natanael. Cu doar patru minute înainte de finalul primei reprize,Matuidi a restabilit egalitatea. Cavani a înscris după reluare, iar Cosmin Moţi a ratat un penalty în minutul 59. După fix un minut, acelaşi Cavani a stabilit scorul final, 1-3. Claudiu Keşeru a intrat pe final, însă nu a mai reuşit să schimbe soarta meciului.

În grupa B, Napoli nu a întâmpinat probleme cu Benfica pe care a condus-o chiar şi cu 4-0, graţie golurilor înscrise de Hamsik, Milik şi ”dubla” lui Mertens. Pe final, lusitanii au redus din handicap, după reuşite lui Guedes şi Salvio. În celălalt meci al grupei, Beşiktaş şi Dinamo Kiev au terminat la egalitate, scor 1-1, după golurile lui Quaresma şi Tsygankov.

Grupa C a pornit în forţă cu Celtic care a condus-o de trei ori pe Manchester City, dar echipa lui Guardiola a revenit de fiecare dată. Dembele a deschis scorul rapid în ambele reprize, iar Sterling s-a remarcat după autogol, dar şi după reuşita din minutul 28. S-a terminat 3-3. La fel de surprinzător a început şi partida dintre Borussia Monchengladbach şi Barcelona. Nemţii au condus la pauză, dar Arda Turan şi Pique au adus victoria catalanilor.

În ultima grupă a serii, derby-ul dintre Atletico Madrid şi Bayern Munchen s-a terminat cu victoria gazdelor, prin reuşita lui Carrasco. Griezmann putea majora diferenţa pe tabelă, dar a ratat lovitura de la 11 metri, după ce a nimerit transversala. FC Rostov, echipa românului Andrei Prepeliţă, care a intrat în minutul 90, a terminat la egalitate, scor 2-2, partida cu PSV.

Rezultatele serii de miercuri, 28 septembrie:

Grupa A
Arsenal - Basel 2-0 (T. Walcott min. 7, min. 26)
Ludogoreţ Razgrad - Paris Saint-Germain 1-3 (Natanael min. 16, Moţi pen. ratat min. 58 / Matuidi min. 41, Cavani min. 55, min. 60)

Grupa B
Beşiktaş Istanbul - Dinamo Kiev 1-1 (Quaresma min. 29 / Ţîgankov min. 65)
Napoli - Benfica Lisabona 4-2 (Hamsik min. 20, Mertens min. 51, Milik pen. min. 54, Guedes min. 71, Salvio min. 86)

Grupa C
Borussia Monchengladbach - Barcelona 1-2 (Hazard min. 34 / Arda Turan min. 65, Pique min. 74)
Celtic Glasgow - Manchester City 3-3 (Dembele min. 3, min. 46, Sterling autogol min. 20 / Fernandinho min. 12, Sterling min. 29, Nolito min. 55)

Grupa D
Atletico Madrid - Bayern Munchen 1-0 (Carrasco min 35, Griezmann pen. ratat min. 83)
FC Rostov - PSV Eindhoven 2-2 (D. Poloz min. 8, min. 37 / D. Propper min. 14, pen. ratat min. 56, de Jong min. 45+2)

Rezultatele serii de marţi, 27 septembrie:

GRUPA E:
Sevilla - Lyon 1-0 (Ben Yedder min. 53)
Dinamo Zagreb - Juventus 0-4 (Pjanic. min 24, Higuain min. 31, Dybala min. 57, Alves min. 85)

GRUPA F:
FC Copenhaga - FC Bruges 4-0 (Denswil autogol min. 53, Delaney min. 64, Santander min. 69, Jorgensen min. 90+2) (VIDEO AICI)
Leicester - Porto 1-0 (Slimani min. 25)

GRUPA G:
Dortmund - Real Madrid 2-2 (Aubameyang min. 43, Schurrle min. 87/ Ronaldo min. 17, Varane min. 68)
Sporting - Legia 2-0 (Ruiz min. 28, Dost min. 37)